Co to znaczy, że fotel jest ergonomiczny?

W dzisiejszych czasach wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia. Charakteryzuje się on tym, że większą część dnia spędzamy w pozycji siedzącej. Jest to spowodowane przede wszystkim specyfiką naszej pracy, która bardzo często polega na spędzaniu długich godzin przed komputerem w biurze. Taki styl życia nie jest łaskawy dla naszego zdrowia. Jeżeli nie zadbamy o zdrową równowagę pomiędzy pracą a ruchem, to bardzo szybko znajdziemy się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na takie choroby cywilizacyjne jak nadwaga czy cukrzyca. Kolejną niezwykle ważną rzeczą jest zadbanie o odpowiednie środowisko pracy, które zapewni nam komfort, odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i nawet podczas siedzenia przy biurku nie będzie powodowało utrwalania niebezpiecznych wad postawy.

Ergonomia – czym jest?

Ergonomia jest nazwą nowej nauki, która zajmuje się jak najlepszym dostosowaniem otaczających nas urządzeń i narzędzi do naszych cech fizycznych i psychicznych. Jej zadaniem jest tworzenie zasad i metod, które umożliwią nam bezpieczne dla naszego zdrowia i komfortowe korzystanie z przestrzeni w biurze czy innym miejscu pracy.

Cechy fotela ergonomicznego

Nie każdy fotel biurowy jest ergonomiczny. Taki rodzaj fotela musi mieć pewne cechy charakterystyczne, które powodują, że jest przyjazny dla naszego kręgosłupa. Praca biurowa jest często postrzegana jako praca fizycznie lekka, nieobciążająca. Jest to mit, ponieważ wielogodzinne siedzenie przed komputerem jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Może powodować niezdrowe obciążenia kręgosłupa, które prowadzą do wad postawy, bóli pleców, a także głowy.

Ergonomiczny fotel musi zapewniać nam złożoną regulację, dzięki której będziemy mogli idealnie dopasować go do naszej sylwetki. Musi także posiadać odpowiednie oparcie zapewniające podparcie każdemu odcinkowi naszego kręgosłupa. Najistotniejsze jest zadbanie o odpowiednie dopasowanie fotela do odcinka lędźwiowego, który jest najbardziej narażony na przeciążenia. Siedzisko takiego fotela musi być z przodu zaokrąglone i nie może być zbyt głębokie, aby podczas pracy w pozycji siedzącej nie tworzył się niebezpieczny ucisk na naczynia krwionośne pod kolanami.

Blog